Jak masaż oddziałuje na organizm?

Samopoczucie zależy od kondycji poszczególnych układów organizmu. Kiedy przestają one funkcjonować poprawnie, jesteśmy zmęczeni i odczuwamy ból. Na szczęście ich prawidłowe działanie można stymulować. Doskonałym sposobem na to jest masaż w specjalistycznym gabinecie lub zabieg w fotelu do masażu. Sprawdź, jak ucisk i ciepło wpływają na poszczególne układy Twojego organizmu.

 

Układ nerwowy

Klasyczny masaż, a także ten, którego doświadczamy w fotelu masującym, oddziałuje na ciało uciskiem i ciepłem. Tym samym pobudza zakończenia nerwowe rozmieszczone na powierzchni skóry, a więc stymuluje obwodowy i centralny układ nerwowy. Dzięki temu, że rozmieszczone pod skórą receptory wysyłają do mózgu sygnał o odczuwanej przyjemności, relaksuje się on i odpoczywa.

 

Układ krwionośny i limfatyczny

Masaż pobudza krążenie krwi i limfy w organizmie, neutralizując powstające zastoje i stany zapalne. W ten sposób wspomaga docieranie odżywczych substancji do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu są one lepiej odżywione i szybciej się regenerują. Równocześnie usuwane są z nich szkodliwe produkty przemiany materii.

 

Układ oddechowy

Czy wiesz, że masaż w fotelu lub ten przeprowadzony w specjalistycznym gabinecie poprawią dotlenienie Twojego organizmu? Pobudzanie układu krwionośnego korzystnie wpływa bezpośrednio na układ oddechowy. Masaż zwiększa dopływ krwi do pęcherzyków płucnych, dzięki czemu wymiana gazowa przebiega sprawniej, organizm jest bardziej dotleniony, a wszystkie organy funkcjonują lepiej.

 

Układ ruchu

Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że masaż wpływa pozytywnie na regenerację i kondycję mięśni i stawów. Z foteli z funkcją masażu korzystają sportowcy. Potencjał ucisku i dotyku wykorzystują także fizjoterapeuci. Za pozytywne ruchu odpowiedzialny jest przede wszystkim przyspieszony przepływ wszystkich płynów w organizmie. Dzięki niemu mięśnie są lepiej odżywione, powstające w nich zastoje, które są wynikiem urazów, zostają szybciej zneutralizowane, a z organizmu usuwane są niepożądane produkty przemiany materii i spalona tkanka tłuszczowa. Dzięki temu poprawia się ruchomość stawów, a mięśnie stają się jędrniejsze i bardziej wypoczęte oraz przyrastają szybciej.